תזונה וריפוי

foodmedicine.jpg

שייק ירוק כמו שאני אוהבת:

חסה, קייל, מנגולד, תרד, כוסברה חופן קטן של נענע תפוח, פפאיה אבקת מאקה כפית שמן קוקוס כף מיץ לימון טרי

 

hsdrugcounterparts.jpg

שייק פירות מעורר ומזין למוח:
 

כוס אוכמניות כף שמן קוקוס 

2 כפיות זרעי צ'יה

3/4 בננה בשלה

2 תמרים

 

שייק מפתיע שאהבתי במיוחד:
 

1/2 כוס חלב שקדים

1/2 בננה

1/2 כוס דלעת (לא מבושלת)

1/2 כפית קינמון

מעט תבלין צ'אי הודי

2 תמרים

 

תורת הריפוי הטבעי מבוססת על ההבנה שתזונה נכונה הכרחית לשמירה על הבריאות, ותזונה לא-נכונה היא הסיבה העיקרית לרוב המחלות – על כן הגיוני להסיק שהתזונה תשפיע על תהליך הריפוי העצמי של הגוף. אז בעת במחלה, האם לקחת תרופה או לשנות את התזונה?

תזונה לא-נכונה גורמת לשיבושים והפרעות בעיכול המזון ובספיגתו, לפגיעה במעי, לצבירת רעלים, ליצירה מוגברת של ראדיקלים-חופשיים, לתגובות אלרגיות  ובנוסף – מונעת ממערכות הגוף לעשות את מה שהן יודעות הכי טוב – לפנות פסולת ורעלים, לתקן ולחדש. כתוצאה מכך, מתפתחות במשך הזמן מחלות בדרכי העיכול, חסרים תזונתיים, מחלות אוטואימוניות, סרטן וכו'.

התפקיד העיקרי של התזונה הבריאה והטבעית היא להשיב לגוף את האיזון הביוכימי הטבעי, שהופר כתוצאה מאכילה לא-נכונה במשך שנים. התזונה הנכונה יכולה להשיב לגוף חומרים ויסודות שחסרים לו – ולסלק חומרים מזיקים כמו רעלים, אשר הצטברו בו במשך השנים. אבל לא רק. כשאנו צורכים תזונה נכונה ובריאה, שאינה גורמת להפרעות עיכול וספיגה, וגם אינה גורמת למערכות הגוף להתאמץ יתר על המידה בזמן העיכול ולאחריו – אנו מאפשרים לגוף להתפנות לשעות הניקוי והריפוי הנחוצות לו.

כאשר מדברים על תזונה כדרך ריפוי, יש להבדיל בין מחלות אקוטיות – כמו שפעת, דלקת גרון או דלקת ריאות וכאלה – לבין מחלות כרוניות כמו מיגרנה, מחלות-עור ומפרקים, סוכרת ולחץ דם, סרטן וכו'. אבל התזונה הבריאה והטבעית תשפיע בטווח הארוך גם על תגובת הגוף שלנו למחלות האקוטיות.

תזונה בעת מחלה אקוטית:
אחת הטעויות הנפוצות היא ההנחה כי בעת מחלה הגוף נחלש ועל כן צריך להזין אותו היטב כדי לחזק אותו
. הגוף יכול להפיק אנרגיה ממזון אך ורק אם המזון מתעכל כראוי ורכיבי התזונה נספגים היטב בדם. אם הם אינם מתעכלים ונספגים – כמו שבוודאי קורה בעת מחלה אקוטית - לא זו בלבד שלא תופק מהם אנרגיה, אלא יגרם ההפך: הגוף יבזבז אנרגיה חיונית במאמץ לעכל ולפלוט את הפסולת שהצטברה.

באופן כללי אנשים מפחדים לאבד משקל בעת מחלה או חרדים מתחושת החולשה שנלוות אליה. ובנוסף, אנשים הנוטלים תרופות שגורמות להם להרגיש טוב יחסית, נוטים לאכול כרגיל, למרות שהימנעות מאכילה עדיפה.

אכילה מזיקה יותר כאשר המחלה מלוּוה בחום. אכילה כשיש חום גבוה אינה מאפשרת את הוויסות הטבעי, והחום עלול לעלות עוד יותר. הסיבה העיקרית לכך היא כי נוכחות מזון במערכת העיכול מעכבת את ספיגת המים הדרושים לקירור הדם.

ללא כל ספק צום קל זמן מחלה אקוטית (מרקים קלים, פירות או שייקים למשל) היא דרך טובה יותר לטיפול בעת מחלה אקוטית.

כמובן דיאטה כזו לא מונעת שתיית חליטות ולקיחת תוספים שיכולים לתרום לזירוז ההחלמה, כמו ויטמין C, אבץ או תוספים שמחזקים את המערכת החיסונית (למי שמותר!)

 

תזונה במחלות כרוניות:
התזונה כדרך לריפוי מחלות כרוניות יותר מורכבת, ודורשת ידע והתמחות.

ריפוי מחלות באמצעות תזונה אינה דבר חדש כלל. היפוקרטס, שנחשב אבי הרפואה, האמין בכוחות הריפוי הטבעי של הגוף ושיטות הטיפול שלו היו מבוססות על תזונה ואורח-חיים בריא.
גם תורתו של הרמב"ם מבוססת על גישה זו. במאה ה-19 קמו קבוצות רופאים באירופה ובארצות-הברית שהחליטו לזנוח את התרופות  והחלו לטפל בחולים על-ידי שיטות טבעיות, ובעיקר על-ידי תזונה נכונה. אבל איפה שהוא בדרך זנחו את הטיפול על ידי תזונה ואנשים פנו למענה קל ומהיר – או לפחות כך האמינו– לעולם התרופות, שרק הלך וגדל, עד שהפך לתעשייה הגדולה בעולם.

כיום קיימים אין ספור מחקרים בעולם - קליניים ואפידמיולוגיים - המוכיחים את הקשר הוודאי בין התזונה המודרנית לבין הגידול המטורף במחלות כרוניות רבות כמו מחלות-עור ומפרקים, סוכרת ולחץ דם, סרטן, מיגרנות כרוניות, אלרגיות ועוד. ולמרות זאת, הממסד הרפואי אינו מקדיש לנושא התזונה כלל תשומת-הלב: מרבית הרופאים אינם מתמחים בתזונה ואף אינם ממליצים עליה כחלק מהטיפול הרפואי.

נושא התזונה כדרך ריפוי למעשה אינו מוכר כלל ע"י הרפואה הקונבנציונאלית. רוב הרופאים מעדיפים לרשום תרופות לבעיות בריאות רבות, שניתן היה לפתור עם שינוי תזונתי.

הרפואה הקונבנציונלית ממשיכה להתעלם מהקשר הברור בין תזונה לבין דלקת מִפרקים, לחץ דם וסוכרת, למרות שניתן כיום להוכיח כי חולים שעברו אל תזונה מתאימה, והתמידו בכך, החלימו לחלוטין ממחלות אלו!

 

אז במה תבחרו אתם? בתרופות שאולי יתנו לכם הקלה זמנית של הסימפטומים אך בוודאות מוחלטת לא ירפאו אתכם ואף עלולים ליצור אצלכם מחלות חדשות – או בתזונה נכונה המותאמת לכם אישית, אשר תביא את גופכם למצב של ריפוי טבעי ואמיתי, ולטווח הארוך?
זה ללא ספק בידיים שלכם!