מחקרים על התזונה הקטוגנית

מבחר מחקרים מובילים

X00222275.jpg

סקירה מקיפה על הדיאטה הקטוגנית, המיטוכונדריה ומחלות נוירולוגיות.

logo256.gif

השפעת הקטונים על תפקודי המיטוכונדריה וההשלכות הבריאותיות..

logo256.gif

Ketone bodies as signaling metabolites
 

images (1).png

What is Mitohormesis?

 

מידה פחות ב-30 יום זה לא אתגר - זה מדע!

בעמוד זה תמצאו מקבץ של מחקרים מסוגים שונים המראים את היתרונות הבריאותיים המובהקים של הקטוזיס התזונתי:

ממחקרים רבים שקראתי עולה כי ההשפעות החיוביות של גופי הקטונים על בריאותנו גדולות ומגוונות.

רדיקלים חופשיים והנזק לתאים:
תפקוד לקוי של המיטוכנדריה שבתא יגרום לרוב להגברת ייצור ROS
(Reactive Oxygen Species), וה-ROS יכולים לגרום לנזק בלתי הפיך ב DNA של התא, שכן הם מחמצנים ומשנים רכיבים בתאים ומונעים מהם למלא את תפקידם הייעודי.
במילים אחרות, עקה חימצונית (עודף ברדיקלים חופשיים) יכולה להיווצר עקב ייצור מוגבר ולא מבוקר של ROS וחוסר היכולת של התא לחסל אותם. כמויות גבוהות של ROS יכולות להיגרם מסטרס בתא - סטרס בתא נגרם בגלל חום, תזונה לקויה, מערכת חיסון מאותגרת, הרעלה (כימיקליים ומתכות), וגם מגורמים חיצוניים כמו עישון, קרינה, סמים ותרופות.
הנזקים של הרדיקלים החופשיים גדולים, ביניהם פגיעה באפופטוזיס של התא (מנגנון הבקרה הטבעי שגורם לתא "להתאבד" כשהוא פגום). מחקרים רבים קושרים עקה חימצונית למחלות כמו סרטן, אלצהיימר, סוכרת, מחלות לב ועוד. הרדיקלים יפגעו בחלבונים בגוף, יחמצנו שומנים ויהפכו גם אותם לרדיקלים, ינוונו את המיטוכונדריות של תאי המוח, יפגעו בממברנות התאים, יקטינו את היכולת של הגוף לסלק פסולת, ישנו את מבנה ה DNA וכו'.
חשוב לציין שרדיקלים חופשיים נגרמים גם כתוצר טבעי בתהליך הנשימה התאית. כאשר המיטוכונדריה משתמשת בגלוקוז כיד לייצר את מטבע האנרגיה ATP, נוצרים רדיקלים חופשיים מעצם התהליך. בבסיסם, יש לרדיקלים החופשיים שהתא מייצר גם צדדים חיוביים: הגנה על התא וקטילת חיידקים, יצירת חיבורים בין סיבי הקולגן בעור.. הבעיה שלנו, בעולם המערבי בעיקר, היא הצפת הגוף ברדיקלים חופשיים, מכל הסיבות אותן מניתי לעיל.
אז איך כל זה מתקשר לתזונה הקטוגנית?
קטוזיס תזונתי הוא מצב בטוח של מטבוליזם פיזיולוגי שגורם למה שנקרא מיטוהרמזיס (Mitohormesis) - זהו מצב שבו המיטוכונדריה מייצרת רדיקלים חופשיים בריכוז נמוך מאוד והם משמשים כמולקולות איתות שיוזמות מפל אירועים בתאים שבסופו של דבר מגינים עליו מפני נזקים.
למותר לציין שכדי להגיע למצב של מיטוהרמזיס - למצב של בריאות אופטימלית של התא, לא מספק להיות במצב של קטוזיס, אלא יש צורך לשים לב גם לאיכות התזונה ולקיים אורח חיים בריא.


תפקוד